INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ambroży Meacci (Meaci, Meaczy, Meatzi, Meazzi)  

 
 
2 połowa XVI w. - 1609
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Meacci (Meaci, Meaczy, Meatzi, Meazzi) Ambroży (ur. w 2 poł. XVI w., zm. 1609), kamieniarz, mieszczanin krakowski. Był Włochem ur. w Mediolanie, synem mieszczanina Bartłomieja i Lukrecji de Monte. W r. 1584 został przyjęty do krakowskiego prawa miejskiego i t. r. do grona mistrzów krakowskich, przy czym zwyczajowa uczta wydana przez M-ego poprzedziła akt przyjęcia do cechu murarzy. Uzyskiwał w ten sposób prawo prowadzenia warsztatu i szkolenia uczniów, których miał w przyszłości liczne grono zarówno z Krakowa, jak i innych miast polskich. Do uczniów jego należeli m. in.: Jan Przygocki, Jakub Hanusek, Aleksander Derąg (Del Ronchi), Tomasz Lacki (Lackowicz), Adam Skrzekowicz i Samuel Świętkiewicz, syn Macieja. W r. 1590 M. został wybrany do starszyzny cechowej. W l. 1600–3 był czynny przy budowie zamku wawelskiego, prowadzonej pod kierunkiem architekta królewskiego Jana Trevano. Z osobą M-ego wiąże się okazały kominek marmurowy w sali «Pod Ptakami», ozdobiony kartuszem z herbem Wazów, wystawiony w czasie tejże przebudowy. W r. 1605 prowadził prace w krakowskiej katedrze (rozebranie dawnego cyborium i kraty przy wielkim ołtarzu, położenie posadzki i wzniesienie nowych stopni retabulum, wykonanych przez murarza pińczowskiego Tomasza Nikla). W r. 1601 wyznaczony został na opiekuna dzieci Anny, wdowy po Piotrze Deboni.

M. był właścicielem kilku domów (na Kleparzu oraz za Bramą Mikołajską, gdzie posiadał domy: murowany i drewniany). Jak wskazuje kominek w sali Pod Ptakami – jeśli podawana atrybucja jest trafna – M. był mistrzem biegłym w swoim rzemiośle, posługiwał się formami w duchu manieryzmu renesansowego i wczesnobarokowymi. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu był samodzielnym twórcą i czy nie realizował obcych projektów (Jana Trevano?). Wzmianki archiwalne wskazują, iż M. pozostawał w wyraźnych kontaktach z lapicydami działającymi w pińczowskich warsztatach. Dn. 11 IV 1609 złożył testament w urzędzie ławniczym, którego wykonawcami byli Trevano i Stanisław Konopnica (Krzywokolski). Testament ten stanowi interesujący dokument do dziejów kultury materialnej mieszczaństwa krakowskiego (wymienia m. in. «marmury, kamienie i insze rzeczy do rzemiosła»). M. zmarł w r. 1609 (przed 17 V) w Krakowie.

Żonaty był dwukrotnie: z Włoszką Reginą de Boleti i z Anną Bocheńską. Z pierwszego małżeństwa miał dzieci: syna Jakuba (zapewne młodo zmarłego), który w r. 1596 rozpoczął naukę u Macieja Świętka, oraz córki: Lukrecję, zamężną za Andrzejem Jastrząbkiem, kamieniarzem, Katarzynę i Zofię; z drugiego małżeństwa miał córki: Barbarę, zamężną za kamieniarzem krakowskim Tomaszem Lackowiczem, Weronikę oraz Reginę, i 2 synów, z których Stanisław w l. 1633–7 przebywał w klasztorze karmelitów bosych pod imieniem Bonawentury. Epitafium córki M-ego Agnieszki (zm. 1614) znajduje się w kościele parafialnym w Krzyżanowicach (pow. pińczowski).

 

Łoza, Architekci; Katalog Zabytków Sztuki w Pol., IV, Miasto Kraków, Cz. 1, Wawel; – Bochnak A., Maciej Kusietek, Kmietek czyli Świętek, „Folia Historiae Artium” T. 10: 1974 s. 137–45; Fischinger A., Kaplica Myszkowskich w Krakowie, „Roczn. Krak.” T. 33: 1956 s. 97–8; Kurzątkowska A., Mauzoleum Firlejów w Bejscach – wybitne dzieło „manieryzmu pińczowskiego”, „Biul. Hist. Sztuki” 1968; Łoziński J. Z., Grobowe kaplice kopułowe w Polsce 1520–1620, W. 1973; Miłobędzki A., Zarys dziejów architektury w Polsce, W. 1963; Spraw. Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1889 IV s. LXIII (Wdowiszewski W. J., Notaty archiwalne odnoszące się do dat z życia i działalności budowniczych i mularzy Niemców i Włochów pracujących w Krakowie w latach 1432–1596); Tomkowicz S., Przyczynki do historii kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII wieku, Lw. 1912 s. 90–7 tabl. XIII; tenże, Wawel. I. Zabudowania Wawelu i ich dzieje. Teka Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej, Kr. 1908 IV 50; Wojciechowski T., Kościół katedralny w Krakowie, Kr. 1900 s. 43; – Kurzątkowska A., Mecenat artystyczny Firlejów (1526–1626), (mszp. rozprawy doktorskiej na Uniw. Warsz. 1961–4); – Uzupełnienia Stanisławy Pańków na podstawie ksiąg Arch. m. Kr.: sygn. AD 480 (Regestrum seu liber muratorum…) i AD 496 (Regestrum pro inscribendis discipulis…).

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.